Polityka pieniężna i inflacja


Część polityki gospodarczej, polegająca na systematycznych działaniach mających na celu zapewnienie stabilności cen, czyli niskiej inflacji. Politykę pieniężną państwa prowadzi bank centralny lub inna instytucja rządowa upoważniona do realizacji tej funkcji. Oddziałuje ona na poziom podaży pieniądza oraz na kursy walutowe.

Cele polityki monetarnej banku centralnego:
*Cel finalny (główny i nadrzędny)-jest to odpowiednio zdefiniowany cel ogólnogospodarczy wynikający z realizacji polityki gospodarczej danego kraju.
Przykładowo w Polsce celem finalnym NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu o ile nie ogranicza to realizacji tego celu.
*Cel pośredni-wyznaczenie określonej kategorii ekonomicznej, która  pozostaje stabilnej relacji z celem finalnym.
*Cele operacyjne, które zależą od celu finalnego i powinny wpływać na cel pośredni.


Rodzaje inflacji:

*inflacja popytowa- wiążącą się z nadmierną ilością pieniądza w obiegu, co prowadzi do poziomu przewyższającego możliwości jego zaspokojenia (w efekcie następuje wzrost cen).

*inflację kosztową (podażową), związaną ze wzrostem kosztów produkcji, powodującym wzrost cen towarów i usług, co ogranicza popyt na nie. W rezultacie przedsiębiorstwa ograniczają produkcję i sprzedaż - następuje spadek podaży.


*inflację strukturalną (popytowo-kosztową), pojawia się, gdy producenci nie mogą sprawnie zmienić struktury produkcji w związku ze zmianami struktury gospodarczej w kraju, np. zakup nowych technologii, zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry.














Źródła danych: 
* Youtube
*www.nbportal.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz